Co zobaczyć?

Kuća u Kući

Do jednego z Bolskich pomników kultury należy Kuća u kući czyli dom w domu. Miejsce często odwiedzane przez turystów wiąże się z legendą nieżyjącej już rodziny Vuković i pewnego mieszkańca Marka. Historia ta brzmi jak wyjęta żywcem z książki – kryminału. Marko miał wielodzietną rodzinę. Często brakowało mu środków do życia przez co zmuszany był do pożyczania pieniędzy od sześciu braci Vuković. Byli oni dość zamężni, trzech z nich uprawiało handel morski a pozostałych trzech było duchownymi. Marko z każdym dniem coraz bardziej zapożyczał się u braci, jednak nie zwracał określonych kwot. Nie mając jak oddać długów, podarował braciom ziemię znajdującą się dookoła swojego domu. Pewnego dnia trzech z braci postanowiło wybudować pałac dla swoich wybranek. Prosili Marka o sprzedanie im reszty swojej ziemi na co on nie przystał. Aby zmusić go do zmiany decyzji rozpoczęli budowę pałacu po zewnętrznej stronie jego domu. Zdążyli postawić ściany boczne po czym zabrakło im materiałów do dalszej budowy. Wszyscy bracia wypłynęli więc wspólnie po resztę materiałów. W drodze powrotnej trafili jednak na silny sztorm, który zatopił ich łódkę razem z nimi. Marko przez resztę życia mieszkał w swoim domu otoczony wysokim murem niedoszłego pałacu.

Klasztor Dominikanów

Klasztor dominikański zbudowany został w XV wieku w miejsce pałacu biskupiego o którym najstarsze wzmianki pochodzą z roku 1184. Architektura klasztoru silnie nawiązuje do architektury wczesnochrześcijańskiej, która stała się punktem wyjścia dla wielu średniowiecznych obiektów sakralnych. Klasztor posiada wartościową kolekcję obrazów, wśród których największą uwagę przykuwa obraz Madonny z Dzieciątkiem i Świętymi. Ów obraz namalował słynny Tintoretto. W zbiorach dominikanie posiadają również obrazy chorwackiego malarza barokowego – Tripa Kokolje. Tuż obok klasztoru znajduje się muzeum, gdzie w stałej ekspozycji są m.in.: zbiór przedmiotów z czasów prehistorycznych, kolekcja numizmatyczna, kolekcja archeologii podwodnej, księgi i dekrety z XV wieku, zbiór szat liturgicznych oraz wiele innych ciekawych przedmiotów. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia muzeum.

Winiarnia

Wyspa Bracz, prócz tego że słynie z kamienia, znana jest również z uprawy winorośli a szczególnie jej odmiany Plavac Mali. Winiarnia Bol znajduje się w centrum miasteczka, tuż obok stacji autobusowej. Została zbudowana w 1903 roku dla potrzeb członków Pierwszej Dalmatyńskiej Spółdzielni Wina. Pierwszy złoty medal wino z tej winiarni otrzymało jeszcze w 1909 roku, na międzynarodowej wystawie wina w Paryżu. W 2009r. winiarnię kompletnie odnowiono i unowocześniono. Na wyspie pojawiły się też nowe winnice w których uprawia się winorośl w tradycyjny sposób – ręcznie. Winnice znajdują się na południowej i południowo-wschodniej części wyspy, na wysokości 420 – 550 mnpm. W winiarni można kupić kilka różnych rodzajów wina czerwonego, białego i różowego. Wino Stina pochodzi tylko z winogron zebranych z winnic na Braczu. Zachęcamy do degustacji!

Galeria Dešković

Galeria Sztuki w Bolu założona została w 1963 roku a swoją nazwę zawdzięcza wielkiemu rzeźbiarzowi Branislavovi Dešković. Galeria mieści się w renesansowym pałacu umiejscowionym tuż przy porcie miejskim. Stała wystawa galerii to ponad 300 dzieł sztuki chorwackiej, głównie o tematyce śródziemnomorskiej. Prezentowane obrazy i rzeźby odzwierciedlają przede wszystkim klimat Dalmacji i wyspy Brač. Całość ekspozycji przedstawiona jest na trzech piętrach. Znaleźć tam można dzieła znanych w Chorwacji artystów, takich jak: Grga Antunuc, Ivo Dulčić, Nevenka Đorđević, Raoul Goldoni, Ljuba Ivančić, Ante Kaštelančić oraz wielu innych. Galeria organizuje także wiele wystaw autorskich i jest uznawana jako miejsce Stowarzyszenia Artystów.