O Bolu

Bol jest najbardziej znanym i najstarszym miasteczkiem na trzeciej co do wielkości wyspy w Chorwacji – Brač. Usytuowany jest na południu wyspy a nad nim znajdują się Bolska kruna oraz Vidova Gora – najwyższy szczyt nie tylko Brača ale też wszystkich adriatyckich wysp.

Bol znany jest z pięknych plaż – najbardziej rozpoznawalną i znaną plażą jest Zlatni Rat. Według wielu najładniejsza plaża nie tylko Dalmacji ale i całej Chorwacji. Zlatni Rat znajduje się w zachodniej części Bola. Sama plaża wysunięta jest ponad 500m w morze a jej wierzchołek w zależności od wiatru i fal zmienia swój kształt. Zlatni Rat w środkowej części porośnięty jest drzewami, dzięki czemu z jednej strony zawsze jest spokojne morze, z drugiej zaś jest wiatr i fale, które najbardziej cenią dzieci i młodzież.

Port, wokół którego ukształtował się Bol, znajduje się w centrum. Znaleźć tu można wiele restauracji, kafejek, urząd pocztowy, aptekę, ambulatorium, kościół, dwa sklepy spożywcze, mały warzywny targ i większość innych potrzebnych sklepów.  Z centrum można również dopłynąć taksówką wodną do plaży Zlatni Rat.

We wschodniej części miasteczka Bol usytuowany jest klasztor dominikanów. Znajdujące się w nim muzeum ma w stałej wystawie bogatą archeologiczną kolekcję oraz drogocenne przedmioty i obrazy związane z historią wyspy i regionu.

Bol od wieków był miastem rybaków. Na początku XX wieku zaczęła się rozwijać turystyka i sektor usług z nią związanych, które do dziś ewoluują by spełnić wymagania i oczekiwania turystów. W ten sposób w Bolu obecnie mamy: szkoły windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, szkoły tenisowe, różnorodne korty sportowe, centrum fitnessu, restauracje, kafejki oraz wiele innych usług.

Starania władz Bola i mieszkańców zostały docenione przez turystów i władze państwa. Małe miasteczko na południu wyspy, które ma niewiele więcej niż 1500 stałych mieszkańców, z roku na rok, praktycznie nieprzerwanie od 2009r otrzymuje tytuł Turystycznego Mistrza Chorwacji. Jest to nagroda którą ministerstwo turystyki wraz z władzami państwa przyznaje firmom, kurortom czy też osobom prywatnym za wyróżniającą się jakość swoich usług.

Poza tytułem Turystycznego mistrza Chorwacji Bol otrzymał również kilka innych nagród:

– nagrodę Kwiat turystyki – za najlepsze miasteczko turystyczne w kategorii od 5 000 do 10 000 miejsc w kwaterach,

– nagrody Niebieski kwiat i Słoneczny kwiat – za najlepiej urządzone i przygotowane do turystyki miasteczko, odpowiednio 3. miejsce w “przybrzeżnej Chorwacji” oraz 1. miejsce w województwie Splitsko-Dalmatyńskim

– na plaży Zlatni Rat powiewa od kilku lat błękitna flaga (blue flag), świadcząca o najwyższej czystości wody morskiej.

O Bolu - wersja krótka

O Bolu - pełne 8 minut

This is a text block. Click the edit button to change this text.