Bol jest najbardziej znanym i najstarszym miasteczkiem na trzeciej co do wielkości wyspy w Chorwacji - Brač. Usytuowany jest na południu wyspy a nad nim znajdują się "Bolska kruna" oraz "Vidova Gora" - najwyższy szczyt nie tylko Brača ale też wszystkich adriatyckich wysp. Bol znany jest z pięknych plaż - najbardziej rozpoznawalną i znaną plażą jest "Zlatni rat". Wiele osób mówi, że to najładniejsza plaża nie tylko Dalmacji ale i całej Chorwacji. Zlatni rat znajduje się w zachodniej części miasteczka. Sama plaża wysunięta jest ponad 500m w morze a jej wierzchołek za pomocą siły wiatru i fal stale zmienia swoją pozycję. Dzięki temu z jednej strony zawsze panuje spokojne morze, bez fal i wiatru, czego pragną goście szukający relaksu, z drugiej zawsze są duże fale, które najbardziej cenią dzieci i młodzież.

Port, wokół którego ukształtowała się miejska część miasteczka, znajduje się w centrum. Znaleźć tu można wiele restauracji, kafejek, urząd pocztowy, aptekę, ambulatorium, kościół, dwa sklepy spożywcze, mały warzywny targ i większość innych potrzebnych sklepów. Z centrum można dopłynąć taxówką wodną do plaży Zlatni rat.

We wschodniej części miasteczka Bol wznosi się klasztor dominikanów. Znajdujące się w nim muzeum ma w stałej wystawie bogatą archeologiczną kolekcję oraz drogocennym przedmioty i obrazy związane z historią wyspy i regionu.

Bol od wieków był miastem rybaków. Na początku XX wieku zaczęła się rozwijać turystyka i sektor usług z nią związanych, które do dziś ewoluują by spełnić wymagania i oczekiwania turystów. W ten sposób w Bolu obecnie mamy: szkoły windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, szkoły tenisowe, różnorodne korty sportowe, centrum fitnessu, restauracje, kafejki oraz wiele innych usług.

Starania władz Bola i mieszkańców zostały docenione przez turystów i władze państwa. Małe miasteczko na południu wyspy, które ma niewiele więcej niż 1500 stałych mieszkańców, z roku na rok, praktycznie nieprzerwanie od 2009r otrzymuje tytuł "Turystycznego mistrza Chorwacji". Jest to nagroda którą ministerstwo turystyki wraz z władzami państwa przyznaje firmom, kurortom czy też osobom prywatnym za wyróżniającą się jakość swoich usług. 

Poza tytułem "Turystycznego mistrza Chorwacji" Bol otrzymał również kilka innych nagród:

- nagrodę "Kwiat turystyki" - za najlepsze miasteczko turystyczne w kategorii od 5 000 do 10 000 miejsc w kwaterach,

- nagrody "Niebieski kwiat" i "Słoneczny kwiat" - za najlepiej urządzone i przygotowane do turystyki miasteczko, odpowiednio 3. miejsce w "przybrzeżnej Chorwacji" oraz 1. miejsce w województwie Splitsko-Dalamtyńskim

- na plaży Zlatni Rat powiewa od kilku lat "błękitna flaga" (blue flag), świadcząca o najwyższej czystości wody morskiej.

 

Klip wspólnoty turystycznej promujący Bol - wersja krótka
Klip wspólnoty turystycznej promujący Bol - wersja pełna

 

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ